ايسنا: گزارش غير رسمي مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي ايران ظهر امروز(دوشنبه) به وقت وين منتشر شد.


در اين گزارش آژانس بين‌آلمللي انرژي هسته‌يي همچون گذشته اعلام كرده قادر به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته‌يي اعلام شده از سوي ايران بوده است.


هم چنين در اين گزارش اعلام شده است آژانس نتوانسته پيشرفت چشمگيري در زمينه حل و فصل موضوع مربوط به مطالعات ادعايي به دست آورد.


از زمان آغاز مناقشه هسته‌يي ايران و بررسي پرونده هسته‌يي ايران در آژانس، البرادعي در هر نشست فصلي شوراي حكام درباره فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي ايران و همكاري‌هاي بين ايران و آژانس گزارش جداگانه‌اي را منتشر مي‌كند.


بر اساس روال آژانس، هفت تا 10 روز قبل از آغاز نشست رسمي شوراي حكام، مديركل آژانس گزارش‌هاي خود درباره موضوعات مختلف را براي بررسي اعضاي شوراي حكام منتشر مي‌كند.


پس از آن كه ايران به شش سوال باقي‌مانده در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي‌اش پاسخ داد و مديركل آژانس در گزارش ماه مارس خود اين مساله را تاييد كرد، با اين حال آژانس همچنان بر سوالاتي كه در چارچوب "مطالعات ادعايي" مد نظرش دارد و معتقد است پاسخ‌هاي ايران به اين سوالات قانع‌كننده نبوده است، تاكيد كرد. اين در حالي بود كه ايران در چارچوب مداليته حل و فصل مسايل باقي‌مانده توافق كرده بود ارزيابي‌اش درباره سوالات مطرح در چارچوب مطالعات ادعايي را كه هنوز مد نظر آژانس است، ارايه كند و به توافق خود نيز عمل كرد.


ايران پذيرفت به عنوان نشانه حسن نيت و همكاري با آژانس به محض دريافت تمامي مدارك مربوطه، آنها را بررسي و ارزيابي خود درباره آنها را به آژانس اطلاع مي‌دهد و نه اقدامي بيشتر. اين در حالي است كه ادبيات تنظيم‌كنندگان گزارش‌هاي البرادعي نوامبر 2007، فوريه و مي 2008 نسبت به ارزيابي‌هاي ايران درباره مطالعات ادعايي توقعاتي فراتر را نشان مي‌دهد و مرتبا خواستار پاسخ‌ ايران به اين مسايل شده است.


ايران در ارزيابي‌هايش كه آژانس در گزارش ماه مارس به آنها اشاره كرده است، اعلام كرد اسنادي كه آژانس معتقد است و با تحقيق و توسعه در زمينه تسليحات هسته‌يي مرتبط است، اسنادي "ساختگي" و "بي‌پايه و اساس" بوده و اطلاعات مندرج در آن اسناد را مي‌توان به سهولت در منابع آشكار يافت.


با اين حال ايران در راستاي همكاري‌هاي في‌مابين با آژانس و بر پايه حسن نيت، پذيرفت تا اگر آژانس سوالاتي فني درباره برنامه هسته‌يي ايران دارد آنها را مطرح كند و ايران با نظر مساعد و براي حل آن موضوع ارزيابي‌اش را ارايه خواهد كرد. در اين جهت مقامات فني آژانس در سطح معاون مدير كل در امور پادمان‌ها و تيم كارشناسان اين بخش در سه دور (2، 9 و 27 ارديبهشت) قبل از انتشار گزارش ماه مي به تهران آمدند و با مقامات سازمان انرژي اتمي ايران گفت‌و‌گو كردند.


سوالات آژانس در اين مذاكرات لزوما در چارچوب سوالات باقي‌مانده از مطالعات ادعايي نبود و بحث درباره ساير همكاري‌ها در راستاي روابط عادي طرفين را نيز شامل مي‌شد. با اين حال در گزارش بعدي مدير كل آژانس كه هفت خرداد (27 مي 2008) منتشر شد، نه تنها سوالات ناتمام آژانس پايان نيافت، بلكه بر دايره سوالات "بي‌پايه و اساس" آن نيز افزوده شد.


مدير كل آژانس در بخش (E) گزارش‌اش در ماه مي در 12 بند (14 تا 25) به سوالات ارايه شده و متقابلا ارزيابي‌هاي ايران اشاره كرد. در اين بخش ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌يي ايران مد نظر قرار گرفته است اما ايران در 14 مي 2008 ارزيابي كلي از اسناد ارايه شده از سوي آژانس را به طور مكتوب به مقامات آژانس ارائه ‌كرد و در اين ارزيابي اعلام كرد كه هيچ يك از اسناد ارايه شده "موثق" نبوده و "جعلي و ساختگي" هستند. ايران هم چنين اين اسناد را داراي تناقض‌هاي متعدد و مداركي قابل دسترس عموم دانست. هم چنين در پاسخ به برخي سوالات كه برنامه هسته‌يي ايران را داراي كاربرد نظامي دانسته است، اعلام كرد هيچ نشانه‌اي مبني بر اين كه ايران در مورد (يك) سلاح هسته‌يي كار مي كند، وجود ندارد. با اين حال البرادعي در بخش "خلاصه" گزارش ماه مي اعلام كرد كه مطالعات ادعايي درباره نمك سبز، آزمايش با قدرت انفجاري بالا و پروژه موشك با قابليت بازگشت به جو همچنان مايه نگراني جدي است و به اين ترتيب پرونده مسايل فني برنامه‌ي صلح‌آميز هسته‌يي را باز گذاشت.


آژانس در حالي بر پاسخ ايران به سوالاتش پافشاري مي‌كرد كه هيچ سند معتبري براي اثبات واقعيت داشتن ادعاهاي مطرح در اختيار نداشت و صرفا به يكسري اطلاعات و اسناد الكترونيكي كه حتي حاضر نبود، يك نسخه از آن را در اختيار ايران قرار دهد، اكتفا مي‌كرد.
 

تاريخ : | | نویسنده : areality |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.