روسیه , آمریکا ,سوریه

 

قدرت های منطقه ای و جهانی در نشستی در شهر ژنو بر ضرورت تشکیل دولت انتقالی در سوریه برای پایان بخشیدن به درگیری ها در این کشور تاکید کردند.

به نقل از رویترز، با این همه همچنان میان قدرت های جهانی درباره نقش بشار اسد رئیس جمهور فعلی سوریه در دولت انتقالی آینده این کشور اختلاف نظر وجود دارد.

وزیران امور خارجه 5 کشور عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) به همراه کشورهای ترکیه، کویت، عراق، قطر، و مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیر کل اتحادیه عرب  و دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست ژنو حضور داشتند.

این نشست به دعوت کوفی عنان و براساس طرح پیشنهادی وی برای انتقال قدرت در سوریه برگزار شد. قبل از این پس از رایزنی روسیه و آمریکا، دو کشور ایران و عربستان از این نشست کنار گذاشته شدند.

کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه درباره توافق ژنو گفت: دولت انتقالی در سوریه باید شامل اعضایی از دولت فعلی سوریه و مخالفان باشد . این دولت باید انتخابات آزادی را در سوریه برگزار کند.

عنان به خبرنگاران گفت: زمان در حال از دست رفتن است. نیازمند گام های سریعی برای دست یابی به توافق هستیم. باید این درگیری و نزاع را از طریق گفتگوی صلح آمیز و مذاکرات حل کرد.

منابع دیپلماتیک و رسانه ها مذاکرات روز شنبه در ژنو را آخرین فرصت برای جلوگیری از روند رو به افزایش خشونت ها و خون ریزی ها در سوریه می دانند.

نشست ژنو صحنه مقابله موفقیت آمیز روسیه با پافشارهای کشورهای عربی و غربی درباره حذف بشار اسد از آینده سوریه بود.

در توافق ژنو، آینده بشار اسد و نقشی که او باید برعهده بگیرد، نامعلوم است.

در بیانیه پایانی نشست ژنو آمده است: دولت انتقالی در سوریه باید بر اساس رضایت دو طرف (حکومت و مخالفان) تشکیل شود.

غربی ها و کشورهای عربی همچنین در پیش نویس توافق نشست ژنو، بندی را درباره کنارگذاشتن افرادی که به اعتماد به دولت انتقالی سوریه، آسیب بزنند درج کرده بودند که با مقاومت روسیه و چین، این بند نیز حذف شد.

کشورهای غربی و عربی قصد داشتند از طریق این بند به طور غیرمستقیم زمینه حذف بشار اسد از دولت انتقالی سوریه را فراهم سازند.

اختلاف نظر میان روسیه و آمریکا در موضع گیری وزیران خارجه این دو کشور درباره سرنوشت اسد بر اساس توافقنامه ژنو بروز پیدا کرد.

در حالی که سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از نشست ژنو گفت که بیانیه این نشست درباره کناره گیری اسد ، اشاره ای ندارد اما همتای آمریکایی اش هیلاری کلینتون به صراحت گفت که توافق ژنو نشان می دهد  روزهای حکمرانی اسد رو به پایان است.

کلینتون همچنین گفت که کشورش توافقنامه ژنو را برای تصویب به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد برد.

با این شمار زیادی از مخالفان حکومت سوریه گفته اند که تنها طرحی را می پذیرند که بر کناره گیری بشار اسد از قدرت تاکید کند. در این شرایط چشم انداز اجرایی شدن توافق ژنو مبهم به نظر می رسد..../عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : areality |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.